+(status:0) +(ddmStructureKey:19502) +(head:true) +(+(ddm/11341/priorita_sk_SK:top)) +(+(ddm/11341/only-zu_sk_SK:false)) +(title_sk_SK:[a TO z] title_sk_SK:[а TO я])
M. Lajčák sa stretol s japonským veľvyslancom J. Shimmim

21.apríl

M. Lajčák sa stretol s japonským veľvyslancom J. Shimmim

O aktuálnej situácii v oblasti juhovýchodnej Ázie, o stave rokovaní o ekonomickom partnerstve a voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom, ako aj o budúcnosti transpacifického partnerstva (TPP) po tom, čo od tohto projektu odstúpili USA, hovoril dnes (21. apríla) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s japonským veľvyslancom na Slovensku Jun Shimmim. V diskusii sa partneri venovali aj možnostiam ďalšej multilaterálnej spolupráce, vrátane tej na platforme OSN, kde s Japonskom zdieľame rovnaké priority: udržateľný mier, prevenciu a mediáciu konfliktov, udržateľný rozvoj, podporu mierových operácií, a boj proti terorizmu, a venovali sa aj otázke reformy Bezpečnostnej rady OSN, ktorej je dnes Japonsko nestálym členom.

M. Lajčák prijal nového palestínskeho veľvyslanca

20.apríl

M. Lajčák prijal nového palestínskeho veľvyslanca

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (20. apríla) nového veľvyslanca Palestínskeho štátu na Slovensku Attala Subhi Ahmed Qubia pri príležitosti začatia jeho diplomatickej misie. V krátkom rozhovore minister pripomenul svoju nedávnu návštevu Palestíny v marci tohto roka, na ktorej sprevádzal prezidenta SR Andreja Kisku, a osobitne rozhovor s palestínskym ministrom zahraničných vecí Rijádom al-Malkím, pričom poukázal na fakt, že postoj Slovenska vo vzťahu k dvojštátnemu usporiadaniu vzťahov medzi Palestínou a Izraelom sa nemení. V tejto súvislosti vyzval veľvyslanca na pravidelnú komunikáciu pohľadov palestínskej strany na túto otázku.

M. Lajčák: „Kapverdská republika môže byť v oblasti demokracie príkladom pre mnohé iné africké krajiny“

20.apríl

M. Lajčák: „Kapverdská republika môže byť v oblasti demokracie príkladom pre mnohé iné africké krajiny“

Na historicky prvú návštevu Slovenskej republiky pricestoval dnes (20. apríla) do Bratislavy minister zahraničných vecí a komunít Kapverd Luís Filip Tavares. Návšteva je súčasťou diplomatickej ofenzívy tejto ostrovnej republiky súvisiacej s 10. výročím vzniku Osobitného partnerstva EÚ – Kapverdská republika s cieľom rozšíriť partnerstvo a spoluprácu s členskými krajinami EÚ. Táto téma dominovala aj stretnutiu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom a nadväzovala na pracovnú cestu ministra na Kapverdy v novembri 2016, keď v zastúpení Vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Federicy Mogheriniovej viedol ministerský dialóg a následne inicioval viacero konkrétnych návrhov na doplnenie spolupráce medzi EÚ a Kapverdami.

M. Lajčák s novým španielskym veľvyslancom o brexite a budúcnosti EÚ

19.apríl

M. Lajčák s novým španielskym veľvyslancom o brexite a budúcnosti EÚ

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (19. apríla) na nástupnej návšteve nového veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku Luisa Belzuz de Los Riosa. V diskusii bola hlavnou témou budúcnosť EÚ, osobitne vo vzťahu k brexitu a víziách do budúcnosti. „V otázke brexitu je naším záujmom minimalizovať jeho negatívne dopady a zachovať jednotu EÚ pri rokovaniach so Spojeným kráľovstvom. Pokiaľ ide o diskusiu o budúcnosti EÚ, tá je živá a má veľa prúdov. Každopádne Slovensko je a chce zostať v jadre európskej integrácie,“ potvrdil M. Lajčák. Partneri sa v tejto súvislosti zhodli na tom, že je potrebné urobiť viac pre to, aby sa EÚ stala vskutku globálnym hráčom, osobitne v podmienkach multipolárneho sveta, v ktorom má ambíciu byť jedným z pólov.

M. Lajčák na stretnutí s expertami UNESCO: „Je čas, aby sa UNESCO a Slovensko konečne lepšie spoznali“

19.apríl

M. Lajčák na stretnutí s expertami UNESCO: „Je čas, aby sa UNESCO a Slovensko konečne lepšie spoznali“

Slovensko musí mať záujem efektívnejšie zapájať do aktivít UNESCO svoje ministerstvá a inštitúcie, mimovládne organizácie, súkromný sektor, mládež aj širokú verejnosť, aby sa programy tejto medzinárodnej organizácie sprístupnili pre široké vrstvy spoločnosti. To bude úlohou nového orgánu - poradného zboru expertov Slovenskej komisie pre UNESCO, s ktorého členmi sa dnes na pôde rezortu diplomacie stretol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák z titulu svojej funkcie predsedu uvedenej komisie.

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

 

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978